Moby Dick

von Herman Melville
Regie Antú Romero Nunes
In der Übersetzung von Matthias Jendis

 
Zapraszamy na pokład statku nienawiści! Podczas tego dwu i pół godzinnego rejsu dojdzie do starcia maluczkiego człowieka z potężną naturą, będziemy świadkami rozmyślań nad Bogiem i życiem oraz jego celem. Szybko wskakujcie na pokład statku wielorybniczego Pequod!

W morze wypływa 8 marynarzy, których krew i pot spływają – wręcz dosłownie – na
widownię. Mimo skromnej scenografii produkcja Thalii może zaskoczyć publiczność, ponieważ woda leje się z każdej strony i jest jak najbardziej mokra. Dobrze, że widzowie z pierwszych rzędów przezornie zostali wyposażeni w kapoki. Warto zobaczyć tę inscenizację głównie dla sceny sztormu – czegoś takiego w teatrze jeszcze nie widzieliście!

Jest to zdecydowanie męska sztuka, podczas której można zobaczyć niejednego członka. Dla kobiet nie polecam – adaptacja tego amerykańskiego klasyka może się okazać przydługą i nudnawą opowieścią ukazującą świat oczami mężczyzn. Jednakże ten spektakl może być rozumiany jako studium psychologiczne osoby obezwładnionej pragnieniem pomszczenia swojego bólu/ odwetu za doznane krzywdy. Przedmiotem naszej pseudonaukowej obserwacji jest zatem obsesja dorwania Moby Dicka, która jest tak silna, że nawet w ciężkiej chorobie trzyma kapitana Ahaba przy życiu i nie pozwala mu odejść.

Dokąd płynie ta łajba? Nie zdradzę, choć łatwo się domyślić, gdzie cumuje człowiek,
którego wiatrem w żagle jest chęć wyrównania rachunków. W sztuce pada refleksja, że „życie musi mieć jakiś sens, bo inaczej człowiek byłby pustym statkiem“ – kwestia tylko tego, co każdy z nas chce w trakcie swojej doczesnej wędrówki transportować na swoim pokładzie.

 

Jagoda Stempczyńska, 26.05.2017:
1992 in Bydgoszcz (Polen) geboren, seit 2013 in Hamburg, Studium: „Polen und Deutsche in Europa“ an der Universität zu Kiel, Theaterliebhaberin und Thalia- Bloggerin.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s