Die Schöpfung

DIE SCHÖPFUNG 

LA FURA DELS BAUS
Musiktheater

 
Hiszpańska grupa teatralna La Fura dels Baus stwarza świat na nowo. Akt ten został przedstawiony w sposób alternatywny – tekst libretta zaczerpnięty z Biblii kłócił się z wizualizacjami świetlnymi nawiązującymi do teorii naukowych. Lecz to nie wszystko – do tego eintopfu dorzucono jeszcze jedną historię ze świata paralelnego. Deskami scenicznymi zawładnęli uchodźcy, którzy powstali z początkowego chaosu, wędrowali z zawieszonymi na szyi tabletami przez tworzony na naszych oczach przez Boga ocean i ląd, by finalnie zostać powitanymi w raju przez Adama i Ewę.

Jedno trzeba przyznać – niesamowita muzyka i zniewalające głosy artystów zapewniają nieziemskie doznania widzom. Czułam, że faktycznie znajduje się gdzieś między chmurami na szesnastym piętrze Elbphilharmonie. Za to należą się orkiestrze i śpiewakom gromkie brawa. Niestety dźwięk w połączeniu z obrazem nie wydaje się być kompatybilnym, ponieważ do tak patetycznej ścieżki dźwiękowej nie pasują artyści pookręcani kablami ledowymi albo tonący w morzu uchodźcy. Forma performansu nie współbrzmiała ani z miejscem, ani z treścią tej inscenizacji. Katalońska wersja powstania świata zabiła wyczekiwaną przeze mnie duchowość tego wieczoru.

Zgodnie z zapowiedzią był to spektakl świateł – reflektory, wizualizacje a nawet sprzęty elektroniczne posłużyły jako scenografia. Jednakże takie widoki były dla mnie rozpraszające, gdyż nie mogłam w pełni skupić się na przekazie ustnym. Niektórzy powiedzieliby pewnie, że na te przedstawienie można by spojrzeć z przymróżeniem oka – ja wolałabym jednak oglądać je z zamkniętymi oczami.

 

Jagoda Stempczyńska – 1992 in Bydgoszcz (Polen) geboren, seit 2013 in Hamburg,
Studium: „Polen und Deutsche in Europa“ an der Universität zu Kiel, Theaterliebhaberin und Thalia- Bloggerin

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s